Çocuğun Burnuna Kaçan Yabancı Cisim Nasıl Çıkartılır?

Çocuklarda ince motor gelişiminin başlamasıyla birlikte, sadece küçük nesneleri kavrayabilir hâle gelirler. Dış dünya ile bir iletişim biçimi olan nesneler, çocuklarda büyük merak uyandırır. Onlarla oyun oynarak, ağızlarına götürüp tadına bakarak ya da koklayarak neyin ne olduğunu algılamaya çalışırlar. Bu tanıma sürecinde beklenmedik bir şekilde çocuğun burnuna kaçan yabancı cisim, tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

çocuğun burnuna kaçan yabancı cisim

Çocuğun kokladığı şeyin parçaları yanlışlıkla burnuna kaçabilir ya da bilinçli olarak burnuna sokabilir. Çocuğun burnuna kaçan yabancı cisim genellikle küçük, yumuşak yapılı, kaygan, yuvarlak ya da silindirik bir şekle sahiptir. Oyuncak parçaları, boncuk, bozuk para, oyun hamuru, toka, kağıt mendil, toprak, silgi vb. yabancı cisimler ile üzüm, fındık, şeker, mısır, leblebi gibi yiyecekler hava yoluna ve buruna en sık kaçan maddelerdir.

çocuğun burnuna kaçan yabancı cisim

Çocuğun Burnuna Yabancı Cisim Kaçtığı Nasıl Anlaşılır?

Küçük çocuklar kendi kendilerine oynarken burunlarına bir şey soktuklarında aileler farketmeyebilir. Çocuğunuzun burnuna yabancı cisim kaçıp kaçmadığını aşağıdaki belirtileri gözlemleyerek anlayabilirsiniz.

  • Tekrarlayan ve düzelmeyen öksürük, hırıltı, nefes darlığı, bronşit veya zatürre durumu.
  • Aniden başlayan öksürme, öğürme, boğulma, nefes alamama ve hırıltı şikâyetleri.
  • Burundan kötü kokulu ya da kanla karışık akıntı gelmesi.
  • Sürekli ağlaması, sözle ya da davranışla burnunu işaret etmesi.
  • Özellikle tek taraflı burun tıkanıklığı.

çocuğun burnuna kaçan yabancı cisim

Buruna Kaçan Yabancı Cisim Ölüme Sebep Olabilir

Çocuklarda burun tıkanıklığı belirtisi ile kendini gösteren buruna yabancı cisim kaçması, müdahale edilmediği takdirde ani ölümlere varan ciddi sonuçlara yol açabilir. Hastaneye başvuran çok sayıda hasta, bu  sorunu uzun yıllar farketmediği için içerideki cisim taşlaşarak büyüyebilir. Bu yüzden, burun tıkanıklığı başta olmak üzere belli belirtiler gözlemlendiğinde anında müdahale edilmesi gerekiyor. Buruna kaçan yabancı cisim, özellikle uyku esnasında genizden soluk borusuna ilerleyerek nefes durmasına ve bunun sonucunda da ani ölümlere sebep olabiliyor. Eğer yabancı cisim burun kanalında oldukça ilerlemiş ise ve evde kendiniz çıkartamıyorsanız, hiç beklemeden bir kulak burun boğaz doktoruna gitmelisiniz.

çocuğun burnuna kaçan yiyecek

Çocuğun Burnuna Kaçan Yabancı Cisim Nasıl Çıkartılır?

İlgili bir ebeveyn olarak çocuğunuzun sürekli yanında olsanız da, gözünüzü bir an üzerinden çektiğinizde, bulduğu bir cismi burnuna sokabilir. Bir anlık dikkatsizlik sonucunda böyle bir durumla karşılaşırsanız panik yapmanıza gerek yok. Öncelikle sakin olun ve çocuğunuzun burun deliklerini kontrol edin. Rahat nefes alıp alamadığına ve hangi burnunun tıkalı olduğuna dikkat edin. Yabancı cismin büyük bir bölümü burnun dış kısmına doğru görünür bir şekilde duruyorsa, elinizle ya da bir cımbız yardımıyla çekerek çıkartın.

Çocuğun burnuna kaçan yabancı cismi çıkarmanın en güvenilir yolu burun aspiratörü kullanmaktır. Elektrik süpürgesi ile çalışan burun aspiratörü, çocuğunuzun narin burnuna zarar vermeden yabancı cismi çekerek çıkartır. Burun aspiratörünün tahliye aparatı, süpürgenin çekim gücünü dengeler. Yumuşak malzemelerden üretildiği için hem küçük çocuklarda hem de bebeklerde güvenle kullanılabilir.

babyvac burundan oyuncak çıkartma

Baby-Vac burun aspiratörünü, hem çocuğun burnuna kaçan yabancı cisimleri çıkartmak için hem de burun tıkanıklığını anında gidermek için kullanabilirsiniz. Temizlik işlemi için ise, sadece sabunlu su kullanmanız yeterlidir.

Baby-Vac burun aspiratörünün en önemli avantajı, piyasadaki ömür boyu kullanılabilen tek medikal araç olmasıdır. Diğer aspirasyon kitleri, tek kullanımlık uçlarla satıldığı için aile bütçesini oldukça zorlar. Baby-Vac burun aspiratörü; bebekler, çocuklar, felçli hastalar ve engelli bireyler dahil olmak üzere 7’den 70’e tüm aile bireyleri tarafından kullanılabilen ekonomik ve pratik bir üründür.

>Bebeklerde ve çocuklarda burun tıkanıklığı neden olur, belirtileri nelerdir? Burun tıkanıklığı hangi hastalıklara yol açar? Burun tıkanıklığını gidermek için en hızlı çözüm nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir