Burun Tıkanıklığı Yaşlılarda ve Engelli Bireylerde Tehlikeli

Yaşlılarda ve engelli bireylerde burun tıkanıklığı, kronikleştiği takdirde oldukça ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor. Burun tıkanıklığı, solunum yolları ile ilişkili hastalıkların da belirtisidir. Akut (kısa süreli) durumdaki burun tıkanıklığı, kronikleşmeden tedavi edilmeli ve önlem alınmalıdır.

Yaşlı veya engelli bireylerin bağışıklık sistemi, sağlıklı yetişkinlere kıyasla daha zayıftır. Bu yüzden soğuk algınlığı, nezle, grip ve virüslere bağlı solunum yolu hastalıklarına yakalanma riskleri daha fazladır. Burun tıkanıklığına yol açan başlıca sebeplerden biri üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı hastalıklardır. Burun tıkanıklığına yol açan başlıca nedenler ise şöyle;

 • Burundaki kemik veya kıkırdakta eğrilik, burnun darbe alması,
 • Konka adlı burun etlerinin büyümesi,
 • Polen, ev tozu akarı, hayvan tüyleri ve bazı besinlere bağlı gelişen alerjik rinit,
 • Burundaki kan damarlarının genişlemesi sonucunda ortaya çıkan vazomotor rinit,
 • Özellikle tek taraflı burun tıkanıklığı ile belirti gösteren burun tümörleri,
 • Adenoid dokuların büyümesinden kaynaklı geniz eti büyümesi,
 • Sinüzit, nezle, grip, astım, bronşit, KOAH, larenjit ve farenjit vb. solunum yolu ile akciğer hastalıkları.

yaşlı veya engelli bireylerde burun tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı, solunum yolu hastalıklarının başlıca belirtilerinden biridir. Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 (corona virüs) belirtileri arasında burun tıkanıklığı da görülmektedir. Tedavi edilmeyen burun tıkanıklığı, ciddi hastalıklara ve kişinin gündelik hayatını olumsuz etkileyen durumlara yol açabilir.  Burun tıkanıklığının neden olduğu hastalıklar ise şöyle;

 • Yetersiz oksijen alımı sonucunda kemiklerin fiziksel aktivitesi azalır ve buna bağlı olarak kemik hastalıkları ortaya çıkar.
 • Burun tıkanıklığı, göz damarlarını ve yüz kaslarını olumsuz etkileyerek göz hastalıklarına sebep olur.
 • Tıkalı burun sonucunda ağızdan yapılan solunumda filtrelenmeyen hava doğrudan akciğere ulaşır. Bu durum kronik farenjit, bademciklerde iltihaplanma ve boğaz enfeksiyonlarına neden olur.
 • Burun tıkanıklığı hava akışını engelleyerek yeterli miktarda oksijenin organlara ulaşmasını engeller. Kan dolaşımının bozulması felç, inme, kalpte ritim bozukluğu, kalp krizi gibi kalp ve damar hastalıklarına yol açar.
 • Burundaki tıkanıklık, horlama ve uyku apnesi  (solunum durması) gibi sağlık sorunlarına sebep olur. Uykuda solunum durması, ani felç veya ölümle sonuçlanabilir.
 • Burun tıkanıklığında solunumun ağız yoluyla yapılması; ağız içi enfeksiyonlarına, diş eti hastalıklarına ve diş çürümelerine neden olur. Aynı zamanda tat ve koku alma duyularını azaltır.
 • Uzun vadede burun tıkanıklığı; sinüzit ve astım gibi solunum yolu hastalıklarının yanı sıra kulak hastalıklarına da sebep olur. Burunda tıkanıklık, orta kulak boşluğuna yeterli hava geçişini engeller ve kulak basıncında değişiklikler meydana gelir. Orta kulakta sıvı birikmesi, kulak zarında çökme veya orta kulak iltihabı sonucunda işitme kayıpları görülebilir.
 •  Tedavi edilmeyen burun tıkanıklığı; iştahsızlık, uyku problemleri, kronik yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu ve akciğer kapasitesinin azalmasına bağlı alt solunum yolu hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açar.

yaşlı veya engelli bireylerde burun tıkanıklığı

Yaşlılarda ve Engelli Bireylerde Burun Tıkanıklığına Anında Çözüm

Bağışıklık sistemi güçsüz olan yaşlı veya engelli bireylerde, burun tıkanıklığı anında giderilmeli ve rahat nefes almaları sağlanmalıdır. Bu sayede burun tıkanıklığının kronikleşmesi ve ciddi hastalıklara yol açması engellenebilir. Bakımından sorumlu olduğunuz yaşlı anne babanızın veya engelli aile üyelerinizin tıkanan burnunu, ilaç kullanmadan anında açabilirsiniz. Evde burun tıkanıklığını anında gidermek için en etkili çözüm burun aspiratörü kullanmaktır. Burun içi temizliğinde kullanılan mendil, tülbent veya kulak çöpü, burun kanallarında biriken mukusu (akıntı) tamamen temizlemez. Baby-Vac burun aspiratörü, burundaki tıkanıklığı anında gideren etkili bir medikal araçtır. Yumuşak malzemelerden yapıldığı için bebeklerde, yaşlı ve engelli bireylerde tahrişe yol açmaz.

engelli veya yaşlı bireylerde burun tıkanıklığı

Elektrik süpürgesi ile çalışan ödüllü burun aspiratörü Baby-Vac; süpürge adaptörü, tahliye ucu, toplama haznesi ve temizleme fırçası olmak üzere 4 parça anatomik temizleme aparatından oluşur. Burun deliğine yerleştirilen tahliye ucu, burun kanalında birikmiş olan tüm mukusu nazikçe çekerek tahliye bölmesinde toplar.  İşlem bittiğinde tahliye ucunu vida gibi çevirip çıkararak sabunlu ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Baby-Vac’ın en önemli avantajı, piyasadaki pahalı yedek uçlarla satılan muadillerinin aksine aynı uçlarla yeniden kullanılabilmesidir. Bu anlamda aile bütçesini zorlamayan, ömürlük bir medikal üründür. Burun tıkanıklığını anında gidermenin yanı sıra, küçük çocukların burnuna kaçan boncuk, lego ve oyuncak gibi ufak cisimlerin çıkartılmasında da kullanılabilir. Klinik olarak test edilip onaylanmış olan Baby-Vac, sadece yaşlılarda ve engelli bireylerde değil, bebekler ve küçük çocuklar da dahil olmak üzere 7’den 70’e tüm aile fertleri için kullanılabilir.

> Ailenizi bulaşıcı salgın hastalıklardan korumak için neler yapabilirsiniz?

> Bebeklerde burun tıkanıklığı belirtileri, sebep olduğu ciddi hastalıklar ve anında tedavi yöntemi

> Çocuklarda burun tıkanıklığına bağlı orta kulak iltihabı belirtileri, sebep olduğu hastalıklar ve alınabilecek önlemler

> Çocuklarda burun tıkanıklığı kalp ve akciğer hastalıklarına sebep oluyor

> Çocuklarda Kış Hastalıkları: Korunma ve tedavi yöntemleri

> Çocuğun burnuna kaçan oyuncak gibi yabancı cisimler kolaylıkla nasıl çıkartılır?

> Bebeklerde günlük el, yüz, kulak, ağız, burun ve cilt temizliği nasıl yapılır?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir