Burun Aspiratörü Neden Kullanılmalıdır?

Bebekler ve küçük çocuklarda sık rastlanan burun tıkanıklığı ve akıntısı oldukça yaygındır. Bu durum burun salgısında artışa ve burun tıkanıklığına sebep olur. Nezle nefes almayı engeller, rahatsızlık hissetmelerini sağlar ve kulak, burun, boğaz ve alt solunum yolları ile ilgili daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir; örneğin: stafilokok ve strep boğaz gibi viral enfeksiyonlar, streptococcus bakterileri ve sıklıkla antibiyotik ilaçlarıyla tedavi edilmeleri gerekir.

En büyük sorunlardan biri, küçük bir bebeğin henüz burnunu sümkürme yetisinin olmaması ve ağzından nefes almayı öğrenmesi biraz zaman almasıdır. Özellikle yeni doğan bebekler sadece burunlarından solunum yapabildikleri için burun kanallarının açık olması önemlidir. Bir bebeğin ağızdan nefes almayı öğrenmesi yaklaşık altı haftalık olmasına kadar zaman alacaktır.  Böyle küçük bir bebek için tıkalı burun beslenme ve uyku ile ilgili sorunlara neden olabilir. Küçük bir çocuk ise yaklaşık 4 yaşına gelinceye kadar burnunu sümkürme yetkisine sahip değildir. Bebek ve çocuklarda yaşanan burun tıkanıklığı sorunu önlenmediği takdirde orta kulak iltihabı, sinüzit gibi daha ciddi üst solunum yolu enfeksiyonları, akciğer kapasitesinde azalmaya bağlı solunum yolu enfeksiyonlarına yatkınlık oluşabilir. Bu nedenle, burun boşluğunu temiz tutmak çok önemlidir.

Uykuyla İlişkisi
Bebeklerin uyku esnasında yaşamış olduğu sıkıntının ana sebebi genellikle nefes alışlarından kaynaklanmaktadır. Bebeklerin burun kanalları erişkin insanlara göre daha dardır. Burunları tıkalı olan bebekler sağlıklı nefes alamazlar ve rahat uyuyamaz, sık sık uyanırlar. Uyku bölünmeleri hem bebek hem de anneye huzursuzluk yaşatır. Derin uykuya geçemedikleri için yeterli dinlenemezler. Bu durumun kronikleşmesi durumunda bebeğin büyüme ve gelişmesi de etkilenebilir. Bu durumun önüne geçmek için ise onlar için özel üretilmiş Baby-Vac bebek burun temizleme aletini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Beslenmeyle İlişkisi
Bebekler ve küçük çocuklar için akan bir burun çok yaygındır. Özellikle düzgün nefes alamadıkları zaman bebekler memeyi ememez ve burunda oluşan sekresyon akarak genzine yapışır bu sebeple yeterli beslenemezler. Bebeğin emme esnasında, meme ağzındayken burundan nefes alması gerekir. Ayrıca beslenme esnasında fazla hava yutmaya bağlı gaz sancıları da oluşabilir. Bebeğin rahat nefes almasını sağlamak için özel üretilmiş Baby-Vac bebek burun temizleme aletini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Oyun ve Öğrenmeyle İlişkisi
Burun tıkanıklığı tedavi edilmediği takdirde çocuklarda fiziksel ve zihinsel bazı problemlere yol açabilir.
Burun, vücut için bir çeşit klima sistemi görevi görerek alınan havayı ısıtır, filtre eder ve nemlendirerek ciğerlere gönderir. Ayrıca ağızdan nefes alındığında ciğerlere soğuk, kirli ve kuru hava gider. Bu sebeple burnu tıkalı bebekler ve çocuklarda boğaz ve alt solunum yolu enfeksiyonlarının daha sık görülür.
Öğrenme yaşındaki çocuklarda dikkat dağınıklığı, ilgisizlik, öğrenme becerilerinde gerileme ve günlük yaşantıdaki hareketleri yapmalarında sorun oluşturmaya başlayabilir. Bu sebeple rahat ve sağlıklı nefes almasının sağlanmasında özel üretilmiş Baby-Vac bebek burun temizleme aletini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Baby-Vac burun aspiratörü mukus emme, uzman tedaviyi desteklemek, nefes almayı iyileştirmek ve soğuk algınlığı rahatsızlığını hafifletmek için kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir