Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Tedavisi İçin En İyi Yöntem Nedir?

Bebeklerde burun tıkanıklığı tedavisi, geciktirilmeden yapılması gerekir. Aksi takdirde bebeğin gelişimini, sağlıklı büyümesini ve günlük aktivitelerini olumsuz yönde etkiler. Bebeklerde burun kanallarının açık olması ve rahat nefes alabilmeleri, sağlıklı gelişimleri açısından hayati önem taşır. Sürekli ağlayan, huzursuz olan ve sağlık problemleri yaşayan bir bebek, aileler için de oldukça yıpratıcı bir durumdur. Bebeğinde burun tıkanıklığı sorunu olan ebeveynler, ilaçsız ve pratik tedavi yöntemlerini evde uygulayarak bu sorundan kurtulabilirler. Peki bebeğinizde burun tıkanıklığı oluşmaması için neler yapabilirsiniz?

  • Bebeğinizin yeterli sıvı aldığından emin olun.
  • Burun tıkanıklığını önlemenin en iyi yolu, evi ideal nem oranında tutmaktır. Bunun için nem makinesi kullanabilir veya kaloriferin üzerine içi su dolu bir kap koyabilirsiniz.
  • Bebeğinize ılık bir duş aldırarak buharı solumasını sağlayın.
  • Serum fizyolojik damlalardan veya burun spreylerinden yararlanabilirsiniz. Fakat uzun vadede burun mukozasında tahriş ve ödem oluşturabileceği için sık kullanmamaya çalışın.
  • Uyku esnasında burun akıntısının genizden geriye doğru akmasını engellemek için bebeğinizin başının altına bir destek koyarak yatağın eğimini ayarlayın.

bebeklerde burun tıkanıklığı tedavisi

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Tedavisinde En İyi Yöntem Nedir?

Bebeklerde burun tıkanıklığı tedavisinde en hızlı çözüm, burun aspiratörü kullanmaktır. Bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde kullanılabilen burun aspiratörü, biriken mukusu acıtmadan kolay bir şekilde çeker ve tıkanık burunun açılmasını sağlar. Eskiden sadece hastanelerde bulunan burun aspiratörleri, günümüzde evde kullanıma uygun hâle getirilmiştir.

Ebeveynin kendi nefesi ile mukusu toplama haznesine çektiği burun aspiratörleri, psikolojik olarak “mide bulandırıcı” görülür. Bunun için her evde bulunan elektrik süpürgesi ile çalışan burun aspiratörü geliştirilmiştir. Elektrik süpürgesinin ucuna takılan burun aspiratörünün hortumu, süpürgenin emme gücünü hafifleterek bebeğin burun mukozasına zarar vermeden mukusu çeker ve tıkanıklığı anında açar.

Çocuk doktorları tarafından tavsiye edilen ödüllü burun aspiratörü Baby-Vac; süpürge adaptörü, tahliye ucu, toplama haznesi ve temizleme fırçası olmak üzere 4 parçadan oluşur. Elektrik süpürgesi çalıştırıldıktan sonra bebeğin burun deliklerine yerleştirilen tahliye ucu, burun tıkanıklığına sebep olan akıntıyı çekerek toplama haznesine gönderir. Tahliye aparatı, yumuşak malzemelerden üretildiği için bebeklerin narin ve hassas burnuna zarar vermez. Baby-Vac ile küçük çocukların burnuna kaçan boncuk ya da lego gibi ufak cisimleri de kolaylıkla çıkartabilirsiniz. Dilerseniz aynı işlemi, burun deliğine sabitlemeden, uzaktan tutarak da uygulayabilirsiniz. Baby-Vac burun aspiratörünün temizliği de oldukça kolaydır. Tahliye ucu vida gibi çevrilip çıkartılarak sabunlu ılık su ile temizlenebilir.

bebeklerde burun tıkanıklığı tedavisi

Piyasadaki tüm bebek burun aspiratörleri, yedek uçlarla satıldığı için aile bütçesini  zorlar. Her kullanımdan sonra yeni bir uç satın almanız gerekir. Türkiye’nin ilk ömürlük bebek burun aspiratörü Baby-Vac ise, aynı ucu yıkayıp temizleyerek yıllarca kullanmanıza imkân verir. Klinik olarak test edilip onaylanmış olan Baby-Vac, sadece bebeklerde burun tıkanıklığı tedavisi için değil, 7’den 70’e tüm aile fertleri için kullanılabilir. Aynı zamanda engelli bireyler ve felçli hastalar için de oldukça kullanışlı ve rahatlatıcı işleve sahiptir. Kontrollü aspirasyon sayesinde bebeklerde burun tıkanıklığını anında gideren Baby-Vac, şeffaf anatomik temizleme uçları ile kullanım kolaylığı sağlar. Uç değiştirme ve sürekli yedek uç satın alma derdi olmadan, ömür boyu güvenle kullanabilen bir üründür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir