Bebekleri Sakinleştiren Beyaz Gürültü Nedir?

Anne karnındaki bebekler, 9 ay boyunca yüksek oranda gürültüye maruz kalırlar. Annenin kalp atışı, dış dünyadan gelen sesler, göbek bağı yoluyla geçen kan akışı sesi ve bağırsak hareketleri vb. Tüm bu ses karmaşası, elektrik süpürgesinin sesinden bile fazladır. Bu yüzden özellikle yeni doğan bebeklerin, sessiz ve sakin bir ortama alışmaları, uzun zaman alan ve stresli bir durumdur. Anne karnındaki sese benzeyen beyaz gürültü ile bebekleri sakinleştirmek mümkündür.

beyaz gürültü

Beyaz Gürültü Nedir, Ne İşe Yarar?

Beyaz gürültü (white noise); farklı frekanslarda eşit yoğunluğa sahip rastgele bir sinyal türüdür. İnsanların duyma aralığı olan 20.000 frekansın bir kombinasyonu da denilebilir. Doğadaki su sesleri, rüzgar sesi, yağmur sesi, dalga sesi ve ağaç yapraklarının hışırtılı sesi beyaz gürültü türlerindendir. Aynı şekilde her evde bulunan elektrik süpürgesi, saç kurutma makinesi ve bulaşık makinesi gibi cihazların sesleri de beyaz gürültü türüdür. Annelerin bebeklerini pışpışlarken çıkardığı “şşşh” sesi de, beyaz gürültüyü andırır.

Beyaz gürültü, anne karnındaki sese benzediği için bebeklere güvenli ve huzurlu bir ortamda oldukları hissini verir. Ağlayan bebekleri anında sakinleştirir. Özellikle kolik bebekleri sakinleştirmek için kullanılan etkili bir yöntemdir. Uykuya dalmakta zorluk çeken bebeklerin uykuya geçişini kolaylaştırır. Uyku döngüsü bozulmuş ve uyku bozuklukları yaşayan bebeklerin, sağlıklı uyku düzenine dönmelerini sağlar. Bebeklere uyku eğitimi verilirken de beyaz gürültüden faydalanılabilir.

Beyaz Gürültünün Faydaları Nelerdir?

Amerikalı Pediatri Uzmanı Dr. Harvey Karp’e göre beyaz gürültü, doğal bir akustik ortam oluşturduğu için bebekleri sakinleştiriyor. Anne rahmindeki uğultuya benzeyen bu doğal gürültü, belli bir desibel aralığında olmalı ve doğru ses tipi ile hazırlanmalıdır. Beyaz gürültü, hem bebekler hem de uyku problemi yaşayan yetişkinler için kullanılabilir. Hatta köpekler başta olmak üzere hayvanlar üzerinde de sakinleştirici etkisi vardır.

  • Gün içerisinde bebeğin sakinleşmesini, huzurlu ve güvende hissetmesini sağlar.
  • Beyaz gürültü ile uykuya dalan bebekler, dış seslerden etkilenmez ve uyku kaliteleri artar.
  • Ağlayan bebeklerin ağlamasını durdurarak sakinleşmelerine yardımcı olur.
  • Gaz sancısı yaşayan bebeklerin rahatlamasını sağlar.
  • Hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan küçük çocukların, kısa süreli bellek gelişimlerini destekler.
  • Yetişkinlerin sakinleşmesine, odaklanmasına ve uykuya dalmasına yardımcı olur.

Beyaz gürültü, 50 desibeli aşmadığı ve sürekli kullanılmadığı sürece bebeklere zarar vermez. Önemli olan sadece ihtiyaç olduğunda kullanılması ve işitme sorununa sebep olmayacak ses aralığında dinletilmesidir. Aynı zamanda ses kaynağı, bebeklerden en az 15 – 20 cm uzakta tutulmalı ve kulağına doğrudan bağlı olmamalıdır.

beyaz gürültü

Beyaz Gürültü İçin Hangi Ev Eşyaları Kullanılabilir?

Bebeklerin çoğu anne karnındaki sese benzer bir ses duyduğunda, anında odaklanır ve ağlamasını keser. Uğultulu ses dinletme, özellikle kolik bebek sendromunda başarıyla uygulanan bir yöntemdir. Yeni doğan bebeği olan pek çok ebeveyn, bir türlü uyuyamayan bebeklerini uyutmak için elektrik süpürgesi açar ya da arabayla gezdirirler. Her ne kadar bilmeyenler için kulağa saçma gelse de, denenmiş ve gerçekten işe yarayan yöntemlerdir.

Piyasada beyaz gürültü sağlayan ninni makinesi, uyku oyuncağı, gece lambası ve müzik kutusu gibi pek çok cihaz bulunuyor. Hatta kolik bebeklere özel hazırlanmış müzik albümleri bile hazırlanmış. Peki bebeğinizi sakinleştirmek için beyaz gürültü olarak evinizdeki hangi eşyaları kullanabilirsiniz?

Beyaz Gürültü İle Çalışan Baby-Vac Burun Aspiratörünün Faydaları

Baby-Vac burun aspiratörü, burun tıkanıklığını anında gideren ve beyaz gürültü olarak bilinen elektrik süpürgesi ile çalışan medikal bir cihazdır. Ödüllü bilim insanları tarafından icat edilmiş olan cihaz, uluslararası kuruluşlar tarafından onaylanmış ve çocuk doktorları tarafından tavsiye edilen güvenilir bir üründür.

Baby-Vac burun aspiratörü, anne karnındaki sese benzeyen elektrik süpürgesi ile çalıştığı için bebekleri sakinleştirir ve uykuya geçişlerini kolaylaştırır. Aynı zamanda burun tıkanıklığı tedavisinde, piyasadaki en hızlı sonuç veren üründür. Elektrik süpürgesinin ucuna takılan aspiratör hortumu, mukusu tamamen çekip alarak tıkanıklığı anında giderir. Süpürgenin emme gücünü hafiflettiği için bebeğin hassas burun mukozasına zarar vermeden işlemin yapılmasını sağlar.

Baby-Vac burun aspiratörünün en önemli avantajı, piyasadaki yedek uçlarla satılan muadillerinin aksine temizlenebilir uçlara sahip olmasıdır. Yıkanıp tekrar kullanılabilir özelliği ile aile bütçesini zorlamayan, ömürlük ve ekonomik bir üründür. Bebekler, küçük çocuklar, engelli bireyler, felçli hastalar ve yetişkinler olmak üzere tüm aile bireyleri için kullanılabilir.

> Ağlayan bebek 10 saniyede nasıl sakinleştirilir?

> Bebeklerde burun tıkanıklığı belirtileri, sebep olduğu ciddi hastalıklar ve anında tedavi yöntemi

> Bebeklerde sağlıklı uyku düzeni ve uyku eğitimi nasıl olmalı?

> Mutlu Bebek Bakımı: Bebek bakımında yapılan hatalar ve öneriler

> Ailenizi bulaşıcı salgın hastalıklardan korumak için neler yapabilirsiniz?

> Çocuklarda Kış Hastalıkları: Korunma ve tedavi yöntemleri

> Yenidoğan bebek ihtiyaç listesi

> Annelerin hayatını kolaylaştıran bebek ürünleri

> Çocuğun burnuna kaçan oyuncak gibi yabancı cisimler kolaylıkla nasıl çıkartılır?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir